Tylko nieliczne firmy farmaceutyczne i uniwersytety dysponują półautomatycznym zestawem do badania uwalniania substancji leczniczych metodą przepływową. Zestaw przepływowy z odpowiednimi komorami przepływowymi został zaprojektowany do pokonywania potencjalnych problemów związanych z uwalnianiem substancji aktywnych z różnych postaci leków – umożliwia kompleksowe badanie dostępności farmaceutycznej tabletek, kapsułek twardych, miękkich kapsułek żelatynowych, czopków, globulek, proszków, granulatów, zawiesin, peletek, mikrosfer, kremów, maści, żeli czy takich nośników leków jak liposomy, mikro i nanocząstki lub wyrobów medycznych jak stenty czy implanty itp..
Aparat ten, w odróżnieniu od innych aparatów do badania uwalniania, pozwala na odpowiednie pozycjonowanie formy leku wewnątrz każdej komory przepływowej, a wielokanałowa pompa tłokowa umożliwia indywidualne ustawianie przepływów przez każdy kanał w zakresie 2–35 mL/min. Olbrzymimi zaletami aparatu przepływowego są: możliwość pracy w wielu różnych konfiguracjach (np. w obwodzie otwartym lub zamkniętym), automatyzacja pomiarów w czasie rzeczywistym za pomocą spektrofotometru UV-Vis podłączonego w trybie on-line i/lub automatyczne zbieranie próbek w systemie off-line przez kolektor frakcji. Unikalną cechą zestawu jest możliwość pracy w obwodzie otwartym z wielokrotną zmianą płynów do uwalniania w trakcie analizy (nielimitowana objętość płynu przepływającego przez komorę z postacią leku, zapewniająca warunki sink). Konfiguracja ta umożliwia automatyczną zmianę pH płynu do uwalniania nawet dla tabletek o natychmiastowym uwalnianiu (ulegających rozpadowi) i znajduje zastosowanie w pracach B+R na postaciami leku zawierającymi trudno rozpuszczalne substancje lecznicze.
Badania dostępności farmaceutycznej substancji leczniczej są niezbędne do oceny jakości postaci takich jak kapsułki, tabletki czy transdermalne systemy terapeutyczne. Klasyczny aparat koszyczkowy/łopatkowy jest niezbędny do standardowych badań dostępności farmaceutycznej, równoważności farmaceutycznej i badania efektu dose dumping pod wpływem alkoholu (nagła, niespodziewana interakcja w fazie farmaceutycznej skutkująca natychmiastowym uwolnieniem części lub całości dawki leku z produktu o przedłużonym uwalnianiu). Innowacyjnymi zastosowaniami naszych klasycznych aparatów są:
- Prowadzenie testów uwalniania w symulowanym fizjologicznym buforze wodorowęglanowym dzięki połączeniu aparatu łopatkowego/koszyczkowego z dynamicznym kontrolerem do monitorowania i zmiany pH buforów wodorowęglanowych – pHysio-grad®
- Włączenie aparatu łopatkowego w konfigurację zestawu przepływowego, co umożliwia badania uwalniania postaci leku o natychmiastowym uwalnianiu w układzie dwu- lub trzy-kompartmentowym – rozpad tabletki w komorze przepływowej, transfer powstałej zawiesiny i właściwe rozpuszczanie leku w fazie wodnej w zlewce okrągłodennej aparatu łopatkowego oraz przenikanie rozpuszczonej substancji do fazy organicznej umieszczonej nad fazą wodną – symulacja opróżniania żołądka z zawiesiny cząstek stałych powstałych po rozpadzie tabletki, rozpuszczanie w tzw. warunkach sink i wchłanianie.
pHysio-grad® to dynamiczny kontroler do monitorowania i zmiany pH buforów wodorowęglanowych. Z kolei bufor wodorowęglanowy to roztwór buforowy, w którym kwasem (protonodawcą) jest kwas węglowy (H2CO3), a zasadą (protonobiorcą) anion wodorowęglanowy (HCO3–) jest jednym z najważniejszych buforów organizmu człowieka. Wartość pH buforu wodorowęglanowego jest wynikiem złożonej i dynamicznej równowagi między stężeniem jonów wodorowęglanowych, kwasu węglowego, jak i solwatowanej formy rozpuszczonego dwutlenku węgla oraz jego parcjalnego ciśnienia nad roztworem. Złożona równowaga między tymi jonami skutkuje nietrwałością termodynamiczną buforów wodorowęglanowych. Brak termodynamicznej stabilności buforów wodorowęglanowych stwarza wyjątkową okazję do symulacji dynamicznych zmian pH w świetle ludzkiego jelita cienkiego i okrężnicy. W tym celu oba procesy, tj. zakwaszenie jak również alkalizacja układu buforowego, wymagają ciągłej i dynamicznej regulacji. Innowacyjny, dynamiczny kontroler pH (pHysio-grad®) służy do monitorowania i zmiany pH buforów wodorowęglanowych. Jego zastosowanie w połączeniu z aparatem koszyczkowym/łopatkowym i/lub zestawem przepływowym umożliwia ocenę wpływu dynamicznych zmian pH w symulowanych płynach przewodu pokarmowego bez zmiany siły jonowej roztworu na proces uwalniania i rozpuszczania API z doustnych postaci leku, a także na proces rozpuszczania polimerów z otoczek dojelitowych.
Zautomatyzowany zestaw pionowych komór dyfuzyjnych Franza umożliwia badanie uwalniania substancji z preparatów półstałych stosowanych na skórę (kremy/maści/żele). Aparat ten umożliwia prowadzanie badań w kontrolowanych warunkach z możliwością zastosowania tzw. dawki skończonej i nieskończonej. Pozwala również na ocenę przenikania substancji farmaceutycznych jak i kosmetycznych przez skórę zwierzęcą lub ludzką w warunkach ex vivo. Biorąc pod uwagę fakt, że na terenie UE obowiązuje zakaz testowania preparatów kosmetycznych na zwierzętach i wciąż brakuje metod alternatywnych (systemy EpiSkin, EpiDerm, Strat-M są wciąż niedoskonałe i nie są w stanie zastąpić zwierzęcej/ ludzkiej skóry) jednostka posiadająca taki sprzęt jest pożądanym partnerem badawczym dla przemysłu farmaceutycznego/kosmetycznego. Ponadto nasze laboratorium dysponuje dwoma dodatkowymi zautomatyzowanymi zestawami do badania dyfuzji API z postaci półstałych przez membrany syntetyczne, tj.: aparatem przepływowym z adapterami do postaci półstałych oraz aparatem łopatkowym z zestawem komór ekstrakcyjnych (immersion cells). Wszystkie powyższe metody badania uwalniania są rekomendowane przez USP w monografii <1724>.
Aparat z ruchomym cylindrem Agilent Bio-Dis został zaprojektowany tak, aby spełniał aktualne specyfikacje Farmakopei Europejskiej i Amerykańskiej. Jest zwykle używany do testowania postaci leku w środowisku symulowanych zmian pH. Aparat Bio-Dis umożliwia:
- automatyczne przemieszczanie cylindra z jednej zlewki do drugiej i programowalny odstęp czasu testowania w danej zlewce/płynie do uwalniania,
- zastosowanie różnych prędkości zanurzania cylindra w danym interwale czasu/naczyniu,
- symulację mechanistycznych (szybkość mieszania, stres mechaniczny, czas tranzytu) i fizykochemicznych (pH i skład płynów do uwalniania) warunków pasażu żołądkowo-jelitowego doustnych postaci leku,
- badanie uwalniania API z postaci leku o opóźnionym, przedłużonym, kontrolowanym uwalnianiu, flotacyjnych, peletek, tabletek do rozgryzania i żucia, kapsułek żelatynowych miękkich i twardych,
- automatyczne pobieranie próbek poprzez integrację ze spektrofotometrem lub odbieralnikiem próbek.
Zakres badań uwalniania